Neurobiolodzy z Northwestern University (Illinois, USA) odkryli, że trening muzyczny zwiększa wrażliwość pnia mózgu na dźwięki mowy.
Gra na instrumencie może pomóc młodym ludziom lepiej przetwarzać mowę w hałaśliwych klasach i dokładniej interpretować niuanse języka przekazywane przez subtelne zmiany w ludzkim głosie – mówi Nina Kraus, profesor neurologii, fizjologii i komunikacji na Uniwersytecie Northwestern w Hugh Knowles.
W jej opinii trening muzyczny ma głębokie efekty, które kształtują układ sensoryczny i powinien być podstawą edukacji w liceum. Trzy dekady pracy badawczej prof. Kraus oraz innych neurologów sugerują, że edukacja muzyczna może być skuteczną strategią pomagającą typowo rozwijającym się dzieciom, a także tym z dysleksją rozwojową lub autyzmem w dokładniejszym kodowaniu mowy.
Ludzkie aparaty słuchowe są doskonale dostosowane do doświadczeń, jakie mieli oni z dźwiękiem przez całe swoje życie – mówi Kraus. Trening muzyczny jest nie tylko korzystny dla przetwarzania bodźców muzycznych. Odkryliśmy, że lata treningu muzycznego mogą również poprawić sposób przetwarzania dźwięków pod kątem języka i emocji.
Naukowcy z laboratorium prof. Kraus dostarczyli konkretnych dowodów na to, że gra na instrumencie muzycznym znacznie zwiększa wrażliwość pnia mózgu na dźwięki mowy. Odkrycia są spójne z innymi przeprowadzonymi przez nich badaniami, które ujawniły, że nieprawidłowości w kodowaniu dźwięku pnia mózgu u niektórych dzieci niepełnosprawnych można poprawić poprzez trening słuchowy.
Laboratorium prof. Kraus ma wyjątkowe podejście do demonstrowania reakcji układu nerwowego na właściwości akustyczne mowy i dźwięków muzycznych z dokładnością poniżej milisekundy. Wierność, z jaką mogą uzyskać dostęp do przekształcania fal dźwiękowych w fale mózgowe u poszczególnych osób, jest nowym, potężnym osiągnięciem w badaniach naukowych.
Ulepszenia neuronalne obserwowane u osób z treningiem muzycznym to nie tylko efekt wzmocnienia lub regulacji głośności” – mówi Kraus. Osoby ze szkoleniem muzycznym wykazują selektywne dostrajanie odpowiednich aspektów sygnałów słuchowych.
Badania naukowe , że skuteczny lub dobrze dostrojony system sensoryczny wykorzystuje regularności bodźców, takie jak wzorce dźwiękowe, które odróżniają głos nauczyciela od konkurencyjnych dźwięków w hałaśliwej klasie.
Wcześniejsze badania na Northwestern University potwierdziły, że zdolność układu nerwowego do wykorzystywania wzorców akustycznych koreluje ze zdolnością czytania i zdolnością słyszenia mowy w hałasie. Obecne ich okrycie potwierdza, że skuteczność układu nerwowego w wykorzystaniu wzorców dźwiękowych jest powiązana ze zdolnościami muzycznymi.
Odtwarzanie muzyki wiąże się z możliwością wydobywania odpowiednich wzorców, takich jak dźwięk własnego instrumentu, harmonii i rytmów, z „pejzażu dźwiękowego” – mówi Nina Kraus. Nic dziwnego, że układ nerwowy muzyków jest bardziej skuteczny w wykorzystywaniu wzorców w muzyce i mowie.
Żródło: https://www.sciencedaily.com/releases/2010/02/100220184327.htm