Badanie naukowe Uniwersytetu w Cambridge udowodniło, że regularne granie muzyki wspólnie w grupie rozwija empatię dzieci – czyli zdolność do wczuwania się w innych, rozumienia ich i współdzielenia z nimi uczuć.
Całorocznemu badaniu poddano 52 dzieci w wieku od 8 do 11 lat, które cyklicznie zaangażowane były w różne zajęcia dodatkowe / pozaszkolne. Dzieci (chłopców i dziewczynki) podzielono na trzy grupy. Pierwsza spotykała się co tydzień, by uczestniczyć w różnych ćwiczeniach muzycznych. Druga również co tydzień realizowała program zajęć z zakresu słownictwa i teatru. Trzecia nie uczestniczyła w żadnych zajęciach dodatkowych. Obie ostatnie grupy kontrole nie miały zatem zajęć muzycznych.
Do pomiaru wykorzystano standardowe i nowe techniki – jak np. odpowiedzi na pytania ukierunkowane na ocenę współczucia, czy ocenę emocji w mimice twarzy. Dzieci poddano ocenom na początku i na końcu okresu testowego. W ten sposób badanie naukowe wykazało, że wspólny trening muzyczny znacząco poprawia dziecięce zdolności do rozpoznawania emocji innych. Poziom empatii w pozostałych dwóch grupach był znacząco niższy niż w grupie pierwszej (muzycznej).
W opinii naukowców muzyka i rytm tworzą u dzieci poczucie wzajemnej „uczciwości”, która jest czymś więcej niż to, co mogą one przekazać sobie w rozmowie. Innymi słowy, wszystkie dzieci czują ten sam rytm, na który mogą odpowiedzieć – dzieląc to same doświadczenie (niezależnie od ich umiejętności lingwistycznych). Na tym polega przewaga edukacji muzycznej nad „tradycyjnym” sposobem nabywania przez dzieci umiejętności komunikacyjnych (tj. w szkole, rodzinie, czy swoim otoczeniu).
Badanie naukowe przeprowadzono na Uniwersytecie w Cambridge, w ramach Centrum Muzyki i Nauki. Przewodził im Tal-Chen Babinowitch. Wyniki badania opublikowano w czerwcu 2012 r.
Pamiętaj więc, że muzyka rozwija empatię dzieci, a przez to ich relacje społeczne i integrację w grupie.
Źródło: www.cam.ac.uk/research/news/music-of-kindness-playing-together-strengthens-empathy-in-children
Opublikuj ten artykuł na swoim Facebooku.
Podziel się wiedzą ze swoimi znajomymi – rodzicami.