Badania naukowe wykazały, że edukacja muzyczna ułatwia dzieciom uczenie się wszystkich innych przedmiotów w szkole czy przedszkolu. Co najważniejsze, nauka muzyki rozwija również te kompetencje, które dzieci wykorzystują w wielu innych dziedzinach spoza tzw. oficjalnego programu nauczania.
Doświadczenia muzyczne dzieci w grze na instrumencie, śpiewaniu, czy choćby słuchaniu muzyki lub ekspresji ruchowej przy muzyce zapewniają cały pakiet korzyści, kluczowych w prawidłowym rozwoju dzieci. Korzyści te można obserwować w postępach dzieci właśnie w nauce szkolnej.
Każda forma tworzenia muzyki (tzw. muzykowania) wymaga zaangażowania nie tyko głosu podczas śpiewu lub mięśni dłoni i palców podczas gry na instrumencie. Dzieci muszą opanować tutaj bardzo wiele różnych umiejętności. Trening muzyczny wymaga korelacji wzroku i słuchu, czytania nut w trakcie ich artykulacji, kontroli małych i dużych mięśni wielu części ciała jednocześnie, pilnowania dyscypliny rytmu muzycznego, itd.
Dlatego właśnie profesjonalna edukacja muzyczna (śpiew lub gra na instrumencie z nut) wspiera szeroko tradycyjną naukę szkolą. Rozwija w dzieciach tak dużą paletę drobnych umiejętności, które później przekładają się wprost na osiągnięcia w nauce lub przynajmniej wyższą łatwość uczenia się.
Edukacja muzyczna nie sprawia, że dzieci są mądrzejsze… Ona integruje, stymuluje i rozwija wszechstronnie kompetencje dziecka, dzięki czemu wzrastają jego zdolności uczenia się, co w konsekwencji znajdują swoje odzwierciedlenie w rozwoju jego intelektu.
Po prostu muzyka rozwija wszechstronnie dziecko…
Podziel się tym artykułem ze znajomymi na Facebooku!