Umiejętności poznawcze rozwijane dzięki lekcjom muzyki są przenoszone na niezwiązane z muzyką obszary, co zapewnia w ten sposób poprawę wyników w nauce pozostałych przedmiotów szkolnych. Ustrukturyzowane lekcje muzyki znacząco zwiększają zdolności poznawcze dzieci – w tym rozumowanie oparte na języku, pamięć krótkotrwałą, planowanie i hamowanie (red. powstrzymywanie się, ograniczanie się – np. swoich emocji, nadpobudliwości itp.), które prowadzą do poprawy ich wyników w edukacji szkolnej. Problem ten opisano w najnowszym wydaniu periodyka „Frontiers in Neuroscience” oraz artykule ScienceDaily.com.
Edukacja muzyczna została zdziesiątkowana w szkołach na całym świecie ze względu na konkurencję z przedmiotami akademickimi oraz wzrastający brak funduszy w budżetach wielu krajów. Obecnie możliwość uczenia się gry na instrumencie postrzegana jest bardziej jako luksusowy zamiast niezbędny element edukacji.
„Pomimo sygnałów, że muzyka ma korzystny wpływ na poznawanie, znika ona z programów nauczania ogólnego” – mówi dr Artur Jaschke z VU University of Amsterdam, który prowadził badania wraz z dr Henkjanem Honingiem i dr Erikiem Scherderem. „To zainspirowało nas do zainicjowania długoterminowych badań nad możliwym wpływem edukacji muzycznej na zdolności kognitywne (red. związane z poznawaniem świata), które mogą leżeć u podstaw osiągnięć akademickich”.
Ich badanie objęło 147 dzieci w wielu holenderskich szkołach podstawowych i wykorzystywało ustrukturyzowaną metodę muzyczną opracowaną przez Ministerstwo Badań i Edukacji oraz eksperckie centrum edukacji artystycznej w Holandii. Wszystkie szkoły stosowały regularne programy nauczania, ale niektóre z nich uzupełniały je dodatkowymi lekcjami muzyki lub plastyki. W ramach takich zajęć dzieci otrzymały zarówno lekcje teoretyczne i praktyczne.
2,5 roku później oceniono wyniki akademickie dzieci i różne ich umiejętności poznawcze – w tym planowanie, powstrzymywanie się (hamowanie) oraz zdolności pamięciowe. Dzieci, które brały udział w lekcjach muzyki, miały znaczną poprawę zdolności poznawczych w porównaniu do wszystkich innych dzieci uczestniczących w badaniu. Zajęcia plastyczne pokazały także, że dzieci istotnie poprawiły pamięć wizualną (wzrokową) oraz przestrzenną pamięć krótkotrwałą w porównaniu do tych uczniów, którzy nie partycypowali w żadnych lekcjach dodatkowych.
„Dzieci, które otrzymały lekcje muzyki, wykazały lepsze rozumienie oparte na języku i zdolność do planowania, organizowania i wykonywania zadań, a także lepsze osiągnięcia w nauce” – mówi dr Jaschke. „Sugeruje to, że umiejętności kognitywne rozwijane podczas lekcji muzyki mogą wpływać na zdolności poznawcze u dzieci w całkowicie niezwiązanych z nimi przedmiotach, prowadząc do ogólnej poprawy wyników w nauce”.
Naukowcy mają nadzieję, że ich praca przyczyni się do podkreślenia znaczenia muzyki i sztuki w kulturze człowieka oraz edukacji dzieci. „Zarówno zajęcia muzyczne i artystyczne mają być prowadzone we wszystkich holenderskich szkołach podstawowych do roku 2020” – mówi dr Jaschke. „Biorąc jednak pod uwagę nasze wyniki, mamy nadzieję, że badanie to wesprze rozwój sytuacji politycznej w celu ponownego włączenia edukacji muzycznej i artystycznej do szkół na całym świecie”.
Na podstawie artykułu ScienceDaily.com z 03.2018 pt. „Music lessons improve children’s cognitive skills and academic performance”: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180326140244.htm