Najnowsze badanie opisane w ScienceDaily.com oraz „Psychology of Music” (wydawnictwo Columbia University, USA) sprawdziło, jacy muzycy lepiej rozpoznają akordy, które mogą być używane zamiennie w utworach, a które nie mogą. Utalentowani improwizatorzy okazali się lepsi od muzyków z małym doświadczeniem w improwizacji. Nie tylko lepiej rozpoznawali ww. akordy, ale także ich empiryczne decyzje potwierdziły badania medyczne – gdy rozpoznali akord nieodpowiedni dla podmiany, ich mózg wykazywał wzór aktywności elektrycznej odmienny od drugiej grupy muzyków. Wyniki badania sugerują, że improwizacja muzyczna poprawia się wraz z praktyką, ponieważ mózg uczy się kategoryzować struktury muzyczne w nowy sposób.
„Okazuje się, że możliwy do przewidzenia stopień sposobu, w jaki muzycy reagują na różne rodzaje substytucji muzycznej, nie ma nic wspólnego z tym, jak dużo ćwiczą, ale z tym w jaki sposób praktykują” – powiedział Paul Sajda, starszy inżynier badania, inżynier biomedyczny w Columbia Engineering i członek Columbia Data Science Institute. „Praktyka improwizacyjna zdaje się wzmacniać mózg, w jaki sposób reprezentuje on różne typy struktur muzycznych.”
Jak sugerują naukowcy, improwizacja nie ogranicza się do muzyki – stanowi podstawę codziennego życia. W obliczu opóźnionego pociągu możesz zdecydować się na spacer lub autobus – czyli na brakujący składnik, najbliższą alternatywę. Dzięki elastycznemu sposobowi myślenia kreatywne rozwiązanie problemu jest zawsze w zasięgu ręki. Z muzyką jest podobnie jak z gotowaniem, sztuka polega na poznaniu zasad tworzenia substytucji (zamienników), ocenia dr hab. Andrew Goldman, główny autor badania w Columbia University. Dzięki temu badaniu poznaliśmy lepiej mechanizm elastyczności człowieka w tysiącach jego małych i dużych decyzji, które podejmuje na co dzień.
Choć na portalu EdukacjaMuzyczna.org staramy się publikować głownie informacje o badaniach nad wpływem edukacji muzycznej na rozwój człowieka (czyli jej korzyściami potwierdzonymi naukowo), to powyższe studium dowodzi, jak ważne są same badania w tym obszarze. Wiele aspektów naszego codziennego życia można zmierzyć i zrozumieć jedynie poprzez badania wynikające z muzyki. W niniejszym przypadku improwizacja muzyczna pomogła zgłębić wiedzę o tym, w jaki sposób nasz umysł ewoluuje, gdy adaptuje się do nowych okoliczności życiowych. Muzyka jest więc narzędziem naukowym, który pozwala zrozumieć liczne aspekty funkcjonowania człowieka, a których to sama psychologia, socjologia i medycyna nie potrafiłaby samodzielnie zbadać. Dlatego również polska nauka powinna sięgać szerzej do muzyki jako narzędzia do poszukiwania odkryć naukowych w innych dziedzinach (czyli nie tylko w zakresie samej humanistyki i sztuki).
Na podstawie artykułu w ScienceDaily z 5.07.2018 pt. „Training in musical improvisation may teach your brain to think differently”: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/07/180705125726.htm.