Teatr, muzyka i taniec mogą zapewnić lepsze wyniki w nauce czytania, pisania i matematyki (na tle uczniów, których edukacja obejmuje wyłącznie przedmioty ścisłe). Do takich wniosków składnia raport stowarzyszenia organizacji pozarządowych Arts Education Partnership z USA, opublikowany w już 2002 r.
W raporcie zanalizowano 62 badania prawie 100 naukowców, które objęły różne kategorie sztuki – od tańca, przez dramaturgię teatralną i muzykę, aż po sztuki wizualne. Zgodnie z dziennikarzami gazety USA Today był to pierwszy w Stanach Zjednoczonych tak kompleksowy raport, który objął wszystkie najważniejsze dziedziny sztuki, porównując z osiągnięciami w szkole, wynikami egzaminów szkolnych, poprawą umiejętności społecznych i motywacji uczniów.
Opracowanie raportu trwało aż 2 lata, a sfinansowały go dwie dotacje rządowe. Pierwsza pochodziła z rządowej agencji National Endowment for the Arts, której celem jest jest (cytat) “wsparcie obywateli w uczestnictwie w sztuce, ćwiczeniu / praktykowaniu ich wyobraźni oraz rozwój ich twórczych zdolności”. Durgą dotację zapewniło Ministerstwo Edukacji USA…. Patrząc z tej perspektywy szkoda, że w Polsce nie mamy żadnej instytucji grantowej, która zamiast o emocje kibiców dbałaby o rozwój kulturowy i kreatywny obywateli (zapewniając stosowne wsparcie finansowe). Szkoda również, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie interesuje się badaniami naukowymi nad wpływem edukacji przez sztukę na rozwój intelektualny dzieci (nie wspominając już o finansowaniu takiej edukacji). Mamy czego zazdrościć Amerykanom! Wróćmy jednak do USA…
Wielu ekspertów wskazało, że raport ten wymaga dalszych badań naukowych w tym kierunku, gdyż jedynie odkrył tzw. „wierzchołek góry lodowej”. Dzięki temu w kolejnych latach powstały setki badań dotyczących edukacji szkolnej i nauki muzyki, teatru lub innych dziedzin sztuki. W konsekwencji niedawno też w USA toczyła się ogólnokrajowa kampania środowisk pozarządowych, która starała się utrzymać profesjonalny trening muzyczny (tj. wieloletnie programy nauki gry z nut na instrumentach muzycznych) we wszystkich szkołach. Dzięki tym wszystkim zabiegom dziś Stany Zjednoczone w sposób powszechny zapewniają dzieciom edukację artystyczną, w tym trening muzyczny…. A jak to wygląda w polskich szkołach?
Oryginalny raport organizacji Arts Education Partnership z 2002 r. pt. “Public Elementary and Secondary School Arts Education Instructors” nie jest już dostępny online, ale można pobrać uaktualnioną jego wersję z 2004 r.: http://www.aep-arts.org/wp-content/uploads/2012/08/OpportunitiesResearch.pdf