Naukowcy z Chin opracowali nową metodę “konwersji” fal mózgowych na zapis nutowy. Mogą Państwo posłuchać „nieświadomie” stworzonych przez mózg kompozycji muzycznych.
Od lat dynamiczne wzrasta zainteresowanie naukowców zależnościami pomiędzy mózgiem człowieka a muzyką. Podobieństwa pomiędzy falami mózgowymi a rytmicznością muzyki zmotywowało już wielu badaczy na świecie do poszukiwań w tym zakresie. W konsekwencji opracowano już wiele metodologii konwersji bioelektrycznych czynności mózgu na zapis nutowy, które w większości bazują na analizie cech widma zapisu sygnału EEG.
Jednak naukowcy z Chin podeszli jednak bardziej szczegółowo do elektroencefalogramu (tj. zapisu EEG), gdyż skupili się na jego pojedynczych falach. Metoda konwersji na nuty muzyczne objęła m.in.:
- bezpośrednie odwzorowanie okresu fali EEG na wartość rytmiczną nuty,
- logarytmiczne odwzorowanie zmiany w średniej mocy EEG na intensywność muzyki (zgodnie z prawem Fenchera),
- mapowanie amplitudy EEG na niezależną od tonacji muzycznej wysokość dźwięku.
Do konwersji użyto zapisów EEG podczas dwóch rodzajów snu:
- fazy REM – czyli tzw. snu paradoksalnego, podczas którego występują szybkie ruchy gałek ocznych,
- fazy SWS – czyli głębokiego snu wolnofalowego.
Powstała w ten sposób muzyka jest żywa i różni się w obu stanach psychicznych. Melodia podczas snu w fazie REM jest szybka i żywa, natomiast podczas głębokiego snu SWS jest powolna i spokojna.
Badanie zakończyło się powstaniem łącznie 25 utworów, które dodatkowo oceniło 60 wolontariuszy. 74,3% osób oceniło, że utwory z fazy REM wywołują radosne emocje, natomiast utwory z fazy SWS są nudne i senne.
Autorami badania jest trzech chińskich naukowców: Dan Wu, Chao-Yi Li, De-Zhong Yao. Szczegółowy opis badania (w tym zastosowanych w nim metodologii) można przeczytać w anglojęzycznym artykule naukowym na str.: http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0005915. Na samym dole strony można również odsłuchać fragmentów powstałych w ten sposób utworów muzycznych!
Poniżej ilustracja jednej z metod odwzorowania zapisu EEG na notację muzyczną: