Fryderyk Chopin to jeden z największych na świecie kompozytorów, który urodził się w Polsce w 1810 r. i mając 20 lat przeprowadził się do Paryża, gdzie zmarł w wieku 39 lat. Był to okres, w którym fotografia stanowiła pionierską, dopiero rozwijającą się dziedzinę, dlatego przez bardzo długi czas uważano, że wizerunek Chopina nigdy nie został utrwalony na zdjęciu… Do dziś udało się jednak odkryć prawdopodobnie aż 3 jego fotografie, które prezentujemy poniżej wraz z ich historią.
Pierwsze, znane nam zdjęcie Fryderyka Chopina zostało wykonane w 1846 lub 1847 r., jak twierdzi Jack Gibbons, brytyjski pianista i kompozytor, kolekcjoner pamiątek po polskim artyście.
Powiększenie:
Druga i najbardziej znana nam fotografia została wykonana przez Louis-Auguste Bisson w 1949 r. – na kilka miesięcy przed śmiercią Fryderyka Chopina.
Jednak na początku 2017 r. odnaleziono trzecie zdjęcie artysty. Jest to kopia dagerotypu wykonanego prawdopodobnie w 1847 r., którą Alain Kohler, szwajcarski fizyk i entuzjasta Chopina, odnalazł wśród pamiątek rodzinnych swojego znajomego, również miłośnika muzyki polskiego kompozytora. Kochler wraz z Gilles Bencion z Radio France Internationale porównali odkrytą fotografię z innymi portretami Chopina (zdjęciami, obrazami, rysunkami). W ich opinii niniejszy dagerotyp jest prawie na pewno wizerunkiem Fryderyka Chopina.
Niestety wszystkie trzy fotografie to jedynie reprodukcje pozytywowe. Oryginały negatywowe przepadły podczas II Wojny Światowej.
Jack Gibbons posiada w swojej kolekcji maskę pośmiertną artysty, którą porównał do wszystkich znanych jego wizerunków. Na tej podstawie twierdzi, że odkryty obecnie dagerotyp przedstawia kogoś innego…. Jego porównanie wszystkich wizerunków Fryderyka Chopina prezentuje poniższy film: